Po co komu coach? cz. II

W styczniu napisałam pierwszy post na ten blog, zadając pytanie podane w tytule. Minęło trochę ponad 2 miesiące i pojawia się – uwaga – film na ten temat, a właściwie jego zapowiedź. Bardzo się cieszę, że mogę tu pisać, a jednocześnie, że podejmuję tematy, które zauważane są przez środowisko i organizacje coachów.

Już w zwiastunie filmu widać, że jest ferment, coś się dzieje, zmienia, przekształca, popularność coachingu tu rośnie, tam maleje – normalna sytuacja dla nowego terminu, narzędzia, zajęcia czy zawodu. Niektóre wypowiedzi mnie zaskakują, jak np. wypowiedź o sesji trwającej 1,5 – 2 godziny, w myśl International Coach Federation nie do pomyślenia! Takie sesje uważa się za za długie i przegadane. Jednak każdy opiera się też, jak rozumiem, na własnej praktyce i może w konkretnej organizacji to działa… Dziwi mnie też stwierdzenie o tym, że będzie rosło znaczenie coachingu grupowego, który osobiście uważam za namiastkę coachingu i niewielkie wykorzystanie możliwości, które on daje w porównaniu z sesją indywidualną. Może, nie tyle „dziwi”, co nie cieszy…

W filmie pojawiają się także moi nauczyciele: Małgorzata Misztal i Łukasz Kuźma, którym przy tej okazji należą się podziękowania ode mnie za uczenie metod coachingu, ale też zwracanie ogromnej uwagi na etykę zawodu.

W zwiastunie jest zaanonsowanych wiele wypowiedzi, które, jak sądzę, dadzą szerszy wgląd w teorię zagadnienia i wpłyną na upowszechnianie właściwego rozumienia tej metody oraz pozwolą łatwiej odróżniać w przyszłości coaching od nauk mentorów, odpowiadających na pytanie: „jak żyć?” oraz wszelkich form doradztwa/consultingu.

Pamiętaj, że skuteczność coachingu możesz ocenić Ty sam, tylko i wyłącznie. Jak mówi jeden z występujących w filmie, coach odpowiada za przebieg sesji, czyli za to, aby możliwie najszybciej  doprowadzić cię do celu, który sam obierasz i sam podejmujesz kroki, by tam dojść. Coach może pomóc Ci być bardziej świadomym każdego kroku i umocnić cię w Twojej motywacji oraz zapewnić szersze spojrzenie na sprawę, której niektórych aspektów nie brałeś dotąd pod uwagę, a mogą być decydujące.

Jeśli interesujesz się coachingiem i rozważasz podjęcie współpracy, czy to dla siebie czy dla swojej organizacji, zerknij na zwiastun i zobacz, co mówią nauczyciele coachów, coache, ich klienci i krytycy. Oto link do, wcale niekrótkiego, zwiastunu https://www.youtube.com/watch?v=dYZAwpoV4Gc&feature=player_embedded

 

Katarzyna Ratajczyk 23 marca 2017